T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​Genç Çiftçilere “Süt Sığırcılığı ve Koyunculuk” eğitimi verdik

Yayın Tarihi : 28.12.2017

​Genç Çiftçilere “Süt Sığırcılığı ve Koyunculuk” eğitimi verdik

İl Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projesinden yararlanan genç çiftçilerimize  yönelik “Süt Sığırcılığı ve Koyunculuk” kursları düzenlendi. 
İşlemleri Müdürlüğümüz tarafından yürütülen, İl Müdürlüğümüz,  İş Kur ve Halk Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile düzenlenen “Süt Sığırcılığı ve Koyunculuk” kursu Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleşen 18 günlük kursun ardından kursiyerlere sertifika verildi.
Süt Sığırcılığı ve Koyunculuk” kursu sertifika törenine İl Müdürümüz Kenan Şahin ve İş Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya ve Damızlık Koyu Keçi Birliği Başkanı Erol Doğan ve Genç Çiftçi kursiyerler katıldı. 
Sertifika töreninde bir konuşma yapan İl Müdürümüz Kenan Şahin; Değerli çiftçilerimiz kişi bilmediğinin düşmanıdır.  Bu kursta bazı şeyleri öğrendiniz. Yanlış bildiğimiz doğrular öğrendiniz. Doğru bildiğiniz yanlışları öğrendiniz. Bu vesile ile ben özellikle huzurunuzda İş Kur İl Müdürlüğümüze teşekkür ederin. Bu kursun finansman kaynağı İş Kur İl Müdürlüğümüzden oldu. Müdürlüğümüz Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisi personellerimizde sağ olsunlar  özveride bulunarak sizlere  bir eğitim verdiler. Karda kışta sizlerde  çoluğunuzu çocuğunuzu köye bırakıp  bu kursa gelerek büyük özveride bulundunuz. İnanın biz sizlerden çok şey istifade ettik. Sizlerde bizden istifade ettiniz. Değerli arkadaşlar Allah Devletimize zeval vermesin. 
Bu projeden faydalananlardan geçen sene 128 kişin, bu senede 130 kişin hepinizin telefonu bende kayıtlı. Ben inanıyorum ki benim telefonumda sizlerde kayıtlıdır. Arkadaşlar müdürlük makamda oturarak değil, köy köy gezerek sizlerin her daim yanında olarak oluyor. Ben her daim sizlerin yanındayım. Sizler varsanız devlet var. Millet sizlersiniz. Devlet biziz. Bizler devlet olarak çok çalışarak  sizlere hizmet edeceğiz. Sizlerde millet olarak çok çalışarak devletimize ve kendi ekonominize  katkıda bulunacaksınız.  Bu kursun amacı özellikle kırsal alanda genç nüfusun istihdamını sağlamak ve tarımda sürdürülebilirliği arttırmaktır.  Genç Çiftçi Projesinden faydalanan sizlere burada 18 gün boyunca Veteriner Hekim ve  Ziraat Mühendisi personellerimizce   eğitim verilerek aynı zamanda teknik bilgi ve tecrübelerinizin de arttırılmasını sağlamak, böylece önce aile ekonomisine sonra ülke ekonomisine katkı sağlamanızdır.
06.11.2017-17.11.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 10 günlük Süt Sığırcılığı kursunda; sizlere “Yem bitkileri yetiştirme, Süt sığırı çiftliklerinin planlanması, süt sığırcılığında mekanizasyon, süt sığırlarının beslenmesi, süt sığırcılığında sürü yönetimi, sağlıklı süt üretimi, sağlık ve hastalıklardan korunma” konulu modüler programı eğitimi verilmiştir.
20.11.2017-29.11.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 8 günlük Koyunculuk kursunda ise ; “Koyun ırkı seçimi, koyun barınakları kurma, koyunların dengeli beslenmesi, kuzu büyütme, koyun hastalıkları ile mücadele” konulu modüler programı eğitimi verilmiştir” dedi.

İl Müdürümüz Kenan Şahin’in konuşmasının ardından İş Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya’da bir konuşma yaparak genç çiftçi kursiyerlere yapılan işlerin önemine değindi.  Konuşmaların arından İl Müdürümüz Kenan Şahin, İş Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürümüz  Adem Köse,  Damızlık Koyu Keçi Birliği Başkanı Erol Doğan ve kurs hocalarımız tarafından kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.