T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırşehir’de “Dünya Gıda Günü” kutlandı

Yayın Tarihi : 17.10.2017
Kırşehir’de “Dünya Gıda Günü” kutlandı

İl Müdürlüğümüz tarafından  Dünya Gıda Günü dolayısıyla  Kırşehir Merkez’de bulunan Necatibey  İlk ve Ortaokulunda öğrencilere ve öğretmenlere  sağlıklı ve dengeli  beslenmenin önemi anlatıldı.  Necatibey İlk ve Ortaokulunda düzenlenen programa İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü çalışanları, okul müdürü Nurettin Akman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli  Gıda Mühendisleri Mustafa Kaya ve Nazmiye Palabıyık,   Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında   Necatibey İlk ve Ortaokulunda öğrenci ve öğretmenlere güvenilir gıda ile ilgili bir sunum yaptı. Programda sağlıklı beslenme üzerine bilgiler veren   Gıda Mühendisleri Kaya ve Palabıyık, “Besin savurganlığını önleyerek beslenme sorununun azaltılabileceğini savunan Birleşmiş Milletler Gıda ve  Tarım Örgütü (FAO),  Dünyada ilk kez   16 Ekim 1945   tarihini Dünya Gıda Günü olarak kutlamaya başlamıştır. Buna bağlı olarak ülkemizde de  16 Ekim bu gün “Dünya Gıda Günü” olarak kabul edildi.
 BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 16 Ekim Dünya Gıda Günü için bu yılın temasını “Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirledi.
Sevgili öğrenciler, değerli öğretmenlerimiz. Dengeli ve sağlıklı beslenme sağlığımız için önemli. Yaşamak için gıdaları yiyeceksiniz, yemek için yaşamayacaksınız. İşlenmiş gıdalardan da özellikle uzak durulması gerekiyor. Çocukların beslenme biçimi küçük yaşlarda şekilleniyor. Beslenme şekli insanların hayatlarını belirler. Çocuğu fast food ile ödüllendirmek yanlış bir davranıştır. Süt ve yoğurt tüketimine ağırlık vermeliyiz.” dedi.

İl Müdürümüz Kenan Şahin ise  israf etmeden sağlıklı beslenme ve  arakanda insanların yaşadığı açlık  konusunda şunları söyledi.  İl Müdürümüz Şahin ; “ Çocuklar halimize şükredelim.  Dünyanın bir çok yerinde yoksulluk ve açlık var. Yemeklerimiz israf etmeyelim.  Bakın   Arakan ’da dünyanın gözü önünde masum insanlar öldürülüyor.  Biryandan katliam var. Bir yandan açlık  ve hastalık var.  2012 yılında  buyana oradaki insanlar her geçen gün şiddet ve açlığa maruz kalıyor.   Bir yandan açlığa mahkum edilmiş  kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk demeden  binlerce insan öldürülürken, bugün yaşananlar, dünyanın görmezden geldiği bir trajediyi ortaya koyarken Arakan ’da insanlar hayatlarını, topraklarını ve daha da önemlisi geleceklerini kaybetmeye devam ediyor.  Arakan da ’da Müslümanlar açlıktan ölüyor. Bebekler hastalıklı doğuyor. Ellerinde-avuçlarında hiçbir şey yok, ne yiyecek, ne içecek. Biz ise israf içinde yüzüyoruz. Biz de onlar gibi Müslümanız!.. Onlar da bizim gibi Müslüman!  İnsanın içi acıyor. Bunun için israf etmeden gıdalarımızı tüketelim ve her halimize şükredelim. Ülkemiz , Milletimiz, Dünya için üreterek  israf etmeden tüketelim ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşalım” dedi.

Programın sonunda Necatibey İlk ve Ortaokulunda öğrencilerine İl Müdürlüğümüz tarafından kuru üzüm, fındık ve meyve suyu dağıtıldı.