T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Buzağı Destekleme Müracaatları Başladı.

Yayın Tarihi : 18.9.2017

Buzağı Destekleme Müracaatları Başladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Kenan ŞAHİN buzağı desteklemeleriyle ilgili yaptığı açıklamalarda; "Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği kapsamında yapılan buzağı destekleme müracaatları başladı. Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerimiz ilk başvurularını 29.09.2017 tarihi mesai bitimine kadar Damızlık Birliği üyeleri birliğe, birlik üyesi olmayanlar ise başvurularını İl-İlçe Müdürlüklerimize yapmaları gerekmektedir. 29.09.2017 tarihini geçirenler ise 01.11.2017-31.12.2017 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler. Uygulama kapsamında; programlı aşılarının tamamlanması, TÜRKVET ve e-ıslah kayıtlarının yapılması şartı ile 2017 doğumlu her buzağıya destek verilecektir." Dedi.

2017 Yılı Buzağı Desteklemesi Miktarları

4 ay ve üzeri buzağılar için 350 TL,

Soy kütüğüne kayıtlı olanlar için 500 TL

Döl kontrolü kapsamındakiler için ilave 50 TL.

Bakanlığımızca yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illerden biri olan ilimizde ilave 200 TL destek ödeneceğini söyleyen İl Müdürümüz ŞAHİN; Desteklemeden yararlanmak için buzağıların;

2017 yılı içerisinde doğmuş olması,

Küpelenerek TÜRKVET  ve e-ıslah'a kaydedilmiş olması,

Doğduğu işletmede canlı olarak 120 günü tamamlamış olması,

Programlı aşılarının (Şap, Brusella ve LSD aşıları) tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Desteklemelerin amacına ulaşabilmesi için vatandaşlarımıza büyük görev düştüğünü, bu amaçla buzağılarını zamanında küpeletmeleri, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirmeleri, programlı aşılarını (Şap, Brusella ve LSD aşıları)  yaptırmaları gereklidir.

Hayvancılık Desteklemeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurabilir diyerek açıklamalarını sonlandırdı.