T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 2.6.2017
2017 yılının Birleşmiş Milletler tarafından "Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle, sürdürülebilir çevre içerisinde doğal güzellikler ve sağlıklı tarımsal üretim konusunda farkındalık yaratmak, geleneksel kültür ve sanatı yaşatmak, kırsal yaşama ait bilgi ve deneyim alışverişinin yeni nesillere aktarılması ve kırsal yörelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla kırsal turizm (eko tarım turizmi, çiftlik turizmi ve köy turizmini kapsayan) konusunda İlimiz Gülşehir Ortaokulu 4. Sınıftan 21 öğrenciye 3gün süreyle eğitim verilmiştir. 

1. Gün öğrenciler Buğday tarlasına götürülerek burada ekilişin nasıl yapıldığı, İlaçlamaların hangi aletlerle yapıldığı ne zaman hasat yapıldığı ürünün hasat zamanın nasıl anlaşıldığı vb. konularda teknik elemanlar tarafından bilgi verilmiştir. Buğdayın un haline gelişini öğrenmek için son teknolojiyle üretim yapan un fabrikasına gidilerek buğdayın una dönüşünü yerinde gören öğrencilerimiz daha sonra ekmek fırınına giderek tarlada buğday halinde olan ve sonra fabrika da una dönüştükten sonra nasıl ekmek haline geldiğini öğrendiler.

Kampımızın 2. Gününde Kale höyük müzesinde eski uygarlıklar hakkında bilgiler alan öğrencilerimiz günün devamında solucan gübresi ve organik ürün yetiştiriciliği hakkında bilgilendirildi.

Kampımızın son gününde öğrenciler hayvanları yakından görme fırsatı buldular. İneklerin nasıl sağıldığını ve daha sonrasında sütün nasıl peynire ve tereyağına dönüştüğünü öğrendiler.

Kampımızın sonunda öğrencilerimiz "Ülkemizde Kırsal Turizm" konulu bir sayfalık kompozisyon yazdı ve ilk 3’e giren öğrencilere ödül verildi. 1. Olan öğrencimiz Medine YILMAZ’ a ödülünü İl Müdürümüz Sayın Kenan ŞAHİN, 2. Olan öğrencimiz Hatice Nur MEŞE’ ye okulumuz öğretmeni Gülay ÖZERDEM, 3. Olan öğrencimiz M. Ali DEMİRBİLEK’ e okulumuz öğretmeni Hasan ESEN ödülünü vermiştir. Ayrıca tüm katılımcı öğrencilere katılım belgeleri ve 40 adet hikâyeden oluşan hikâye seti hediye edilmiştir.
İl Müdürümüz Kenan ŞAHİN ödül töreninde öğrencilerimiz ile tanışarak yapmış olduğu konuşmasında; “ Çocuklarımız geleceğimizdir. Tarımın çocuklarımıza tanıtılması, ülke tarımının gelişmesi için büyük önem arz etmektedir. Çok çalışarak ülkemize faydalı birer vatandaş olacağınıza inanıyor ve bu organizasyona katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplu çekilen fotoğraflar sonrasında kamp sürecimiz sona ermiştir.