T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırşehir Ramazan Ayına Hazır

Yayın Tarihi : 25.5.2017
Kırşehir Ramazan Ayına Hazır

On bir ayın sultanı Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak gıda denetimlerimiz daha da yoğunlaştırılmıştır. İl Müdürlüğümüz Gıda ve yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Denetim elemanları, Mübarek ramazan ayında, ilimiz halkına, daha sağlıklı ve güvenilir şekilde gıda arzının sağlanması için gıda işletmelerinin özellikle ramazan aylarında üretimi artan pide, unlu mamuller, yufka ve kadayıf gibi gıda ürünlerinin denetimlerinde büyük çaba harcamaktadır. Ramazan ayı öncesi ve tüm ramazan ayı boyunca denetimler sıklaştırılarak devam edecektir.

Müdürlüğümüz Gıda denetçilerimiz tarafından  yaklaşan Ramazan ayı öncesinde ürünlerin saklama koşulları, hijyen koşulları, etiketleme bilgilerinin eksikliği, ürünlerin son kullanma tarihi gibi konularda gıda işletmelerinde denetimler gerçekleştirilmektedir.

Yaklaşan Ramazan öncesinde gıda denetimleri; iş yerinin özelliğine göre alması gereken belge, iş yerinin asgari teknik ve hijyenik şartları, üretim yerlerinin üretim şartları, ürünlerin vasıfları, etiket bilgileri, saklama koşulları, gerekli hallerde numune alınması bazında yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Konu hakkında  açıklamalar yapan  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Sayın   Kenan ŞAHİN; "İlimizde üretilen, satışa ve toplu tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenilirliğine yönelik denetimler, Ramazan ayı öncesinde olduğu gibi rutin, telefonla şikâyet, Alo Gıda 174 hattına gelen şikâyetler, İl yıllık denetim programları ve Bakanlık Yıllık denetimleri kapsamında risk esaslı denetimler göz önünde bulundurularak yapılıyor, bu denetimlerin 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Gıda ve Yem Kanunu ilgili mevzuatlar kapsamında yapılacağını, insan sağlığını riske atmayacak şekilde eksiklikleri olan işletmelere yasal olarak eksikliklerini giderinceye kadar süre verilecek, ancak insan sağlığını riske atan işletmeler hakkında 5996 sayılı kanun kapsamında yasal olarak idari yaptırım kararları uygulanarak eksiklik olan yerlerin  faaliyetleri durdurulacak.  Bu çerçevede Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüzdeki mevcut Gıda Kontrol Görevlileri ile 4 ekip oluşturulmuş, Ramazan ayı öncesinden olduğu gibi  bu mübarek ay  boyunca da  Kırşehir Merkezinde  ve  İlçelerimizde denetimlerimiz aralıksız olarak sürecek.  Ramazan ayı boyunca gıda terörüne izin verilmeyecek, her denetimin kayıt altına alınarak işletmelerin bu şekilde izlenebilirliğinin sağlıyoruz.  Vatandaşlarımız gıda konusunda  karşılaştıkları her türlü  olumsuzlukları mutlaka  Alo Gıda 174 hattını arayarak ihbar ederlerse bizlerin ve halkımızın işini kolaylaştırırlar. Mübarek ramazan ayının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diler, bu vesile ile de hemşerilerimizin mübarek Ramazan ayını tebrik ederim” dedi.