T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 2.5.2017

​İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR ve Halk Eğitim Müdürlüğü protokolü ile Kaman ilçemizde düzenlenen Ceviz Yetiştiriciliği Kursu eğitimi tamamlanmıştır. 06.02.2017-08.03.2017 ve 20.03.2017-19.04.2017 tarihleri arasında 2 ayrı kurs düzenlenmiştir. Ceviz Yetiştiriciliği kursunu 43’ü kadın 4’ü erkek olmak üzere toplamda 47 kursiyer başarı ile tamamlamıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Kenan ŞAHİN Kaman cevizinin bir dünya markası olduğunu ifade ederek, "Ceviz fidanının sadece meyvesi değil, kökü, yaprağı ve ağacı da üreticiler için gelir kaynağı olmuştur. Ceviz, sağlık ve beslenme bakımından çok önemli bir meyve türüdür. Ceviz içindeki yüksek oranda bulunan yağ taze tüketimin yanında kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılır. Geçmiş dönemlerde 128 genç çiftçiye 30 bin lira destek verdik. Genç Çiftçi Projesi ile birçok kişiyi tarımsal alanda kalkındırma hedefimiz var. Amacımız Kaman cevizinin üretimini artırmaktır." diye konuştu.

21.04.2017 tarihinde düzenlenen sertifika töreni Kaman Kaymakamı Murat GİRGİN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan ŞAHİN, İŞKUR Müdür Vekili Metin Ülgen KAYA, Kaman Milli Eğitim Müdürü Muzaffer DEMİRCİ, İlçe Halk Eğitim Müdürü Nurettin YAŞAR ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer SEVİM’ in katılımları ile gerçekleştirilmiş olup düzenlenen sertifika töreninde kursu başarı ile tamamlayan 47 çiftçimize sertifikaları teslim edilmiştir.