23.11.2017 / Gösterim Sayısı : 255

Bozkırda Temiz Süt Projemiz başladı

#BOZKIRDA TEMİZ SÜT
Bozkırda Temiz Süt Projemiz başladı

İl Müdürlüğümüz proje ekiplerimizce hazırlanan “Bozkırda Temiz Süt Projesi” Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 2017 yılında KOP TAYEP’ tarafından desteklenecek projeler arasına girdi. 

İl ve İlçelerimizde  mühendis ve veteriner hekimlerimizden  oluşturduğumuz proje ekibimizin çalışmalarıyla  Kırşehir için “Bozkırda Temiz Süt Projesi” faaliyete geçtiğini belirten İl Müdürümüz Kenan Şahin; ” Valimiz Necati Şentürk, Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın destekleri sonucunda  Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 2017 yılında KOP TAYEP’tan teklif ettiğimiz “Bozkırda Temiz Süt Projesi” kabul edildi ve    23.10.2017 tarihinde protokolü imzalanmıştır. Bozkırda Temiz Süt Projemiz  Kaman ilçemizin beş köyünden (İsahocalı, Aydınlar, Ömerhacılı, Kurancılı, Demirli) seçilen 18-50 yaş arası 15 kadın çiftçimize destekler ve  eğitimlerini kapsamaktadır. İl ve İlçe Müdürlüğümüz Mühendis ve Veteriner Hekimleri ile teknik personellerden den oluşan ekiplerimiz tarafından 18-50 yaş arasındaki  15 kadın çiftçimize  “Süt Sığırı Çiftliklerinde Alet ve Donanım Kullanımı, Süt Sığırlarında Sağlıklı Süt Üretimi ve Hastalıkları ile Korunma Yöntemleri” eğitimleri verilecek olup,  ayrıca “uygulama eğitimleri” yaptırılacaktır. Eğitim sonunda Aksaray ve Burdur illerinde bulunan büyük işletmelere teknik ve uygulama gezisi yaparak kadın çiftçilerimizin gelişimine katkı sunacağız.  Eğitime katılan kadın çiftçilerimize 15 adet Süt Sağım Ünitesi, 25 adet Peynir Yapım Seti, 15 Adet Mastitis Test Seti’ni  KOP’un desteği ile hediye edeceğiz. Ayrıca proje kapsamında 4 adet ahır işletmesi yenileyerek çiftçilerimizin hizmetine sunacağız.  Projenin toplam bütçesi 83.600,00 TL’dir. Bozkırda Temiz Süt Projemizin süresi 6 ay olmakla birlikte 23.10.2017 - 23.4.2018 tarihleri arasında ilimizde  uygulanacaktır. Bu Proje sonrası ilimiz kadın çiftçileri süt sığırcılığı yetiştiriciliği ve süt hijyeni konularında eğitim almış olacaktır. Ayrıca üretimde kazanılan hijyen teknikleri ile sağlıklı ürünler elde edilecektir. Kadın çiftçilerimiz öncelikle bu köylerde örnek olmaları ile süt üreticiliğinin artması hedeflenmektedir. Örnek olarak modernize edilecek 4 ahır işletmesi ile hayvan refahının önemi çiftçilerimize kazandırılacaktır.
Bozkırda Temiz Süt Projesi kapsamında proje ekiplerimiz köy ziyaretlerine devam ederek çiftçilerimizi bilgilendirma çalışmalarını sürdürüyor.” dedi.


''